Reklaminis skydelis

FIBA reformos sukėlė abejonių

alt

Europos čempionato metu Lilyje Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) pristatė naujoves, kurios iš esmės pakeis nacionalinių rinktinių tvarkaraščius.

Nuo 2017 metų Europos čempionatas nebebus vykdomas kas dvejus metus. Kitos pirmenybės numatytos 2021-aisiais ir nuo to laiko bus rengiamos kas ketverius metus.

Kas ketvirta vasara - laisva

Taip siekiama kelti šių varžybų prestižą ir krepšininkams suteikti daugiau poilsio. Per vieną olimpinį ciklą vyks vienos Europos pirmenybės, vienas pasaulio čempionatas ir vienos olimpinės žaidynės. Šiame cikle kas ketvirta vasara, pradedant 2018-aisiais, rinktinėms bus laisva. Tikimasi, kad tokiu būdu krepšinio žvaigždės atras daugiau motyvacijos padėti savo rinktinėms.

Be to, į 2019 metų pasaulio krepšinio čempionatą Kinijoje kelialapiai bus dalijami ne žemynų pirmenybėse, o atrankos varžybose.

FIBA pasitelkė panašų į futbolo modelį - sezono metu bus daromos dvi 9-10 dienų pertraukos, vasarą - dar viena. Per jas rinktinės kovos atrankos turnyruose. Pasaulio pirmenybių atrankos varžybos prasidės 2017-ųjų lapkritį, o baigsis 2019-ųjų vasarį.

Atrankos varžybos Europos zonoje bus rengiamos dviem pakopomis. Pirmajame etape 32 rinktinės bus suskirstytos į 8 grupes ir žais dviejų ratų sistema. Į kitą etapą pateks 24 ekipos. Jos bus suskirstytos į 4 grupes po 6. Po tris geriausias kiekvienos grupės rinktines iškovos bilietą į pasaulio pirmenybes. Jose jau žais nebe 24, o 32 rinktinės.

Į 2019 metų pasaulio čempionatą nebebus dalijami specialūs FIBA vardiniai kvietimai. Į 2010-ųjų ir 2014-ųjų pirmenybes už specialų mokestį galėjo patekti netgi tos rinktinės, kurios nesėkmingai pasirodė savo žemyno pirmenybėse. Šitaip duris į 2010 metų pasaulio čempionatą atvėrė ir Lietuva.

2019-ųjų planetos pirmenybėse bus išdalyti 7 olimpiniai kelialapiai į Tokijo olimpiadą. Po du gaus geriausiai pasirodžiusios Europos ir Amerikos regiono rinktinės, po vieną - Afrikos, Azijos ir Okeanijos komandos. Vienas olimpinis kelialapis priklausys žaidynių organizatorei Japonijai, o dar keturi bus išdalyti papildomuose atrankos turnyruose.

Treneris nesužavėtas

FIBA sprendimas rengti pasaulio čempionato atrankos varžybas sukėlė daug diskusijų. Sutinkama, kad regionuose tai padės populiarinti krepšinį, tačiau akivaizdu, kad žiemą rinktinėms negalės padėti NBA krepšininkai. Neabejojama, kad NBA klubai net du kartus per sezoną nesutiks išleisti savo žaidėjų į rinktines.

„NBA žaidėjai žiemą rinktinėms tikriausiai nepadės, - pripažino „FIBA Europe“ generalinis sekretorius Kamilas Novakas. - Tačiau vasarą jie galės prisidėti prie nacionalinių komandų.“

Be to, FIBA dar nėra pasiekusi oficialaus susitarimo su ULEB Eurolyga, kuri taip pat nėra suinteresuota stabdyti savo varžybas lapkritį ir vasarį.

Nauja varžybų sistema nesužavėjo ir Lietuvos rinktinės trenerio Jono Kazlausko.

„Tai kvepia interesų konfliktu. Komandoms turi atstovauti geriausi krepšininkai, tik tuomet varžybos įgauna tikrąją prasmę. Vargu ar šios permainos duos norimą naudą“, - Lilyje dvejojo J. Kazlauskas.

„EuroBasket 2017“ - su klaustuku

2017-ųjų Europos krepšinio čempionatas bus jubiliejinis, 40-asis istorijoje. Tačiau likus dvejiems metams vis dar nėra aišku, kur bus rengiamas neeilinis turnyras.

FIBA planus sujaukė karas Ukrainoje. Šioje valstybėje turėjo vykti šių metų pirmenybės, o "EuroBasket 2017" karavaną ketino priimti Vokietija su Prancūzija. Bet dėl karo ukrainiečiai neturėjo galimybių surengti čempionato ir jo organizavimo naštą šiemet pasidalijo Prancūzija, Vokietija, Kroatija ir Latvija.

Galimybe organizuoti 2017 metų čempionatą iš pradžių domėjosi trys Baltijos šalys ir Suomija, tačiau šis projektas pastaruoju metu buvo primirštas.

Savo planus rengti čempionatą nedrąsiai yra pareiškusios Slovėnijos, Lenkijos, Belgijos ir Izraelio krepšinio federacijos. Neatmetama tikimybė, kad "EuroBasket" vėl bus surengtas keliose valstybėse. Neseniai ketinimą drauge rengti čempionatą pareiškė Serbijos, Makedonijos ir Bulgarijos krepšinio federacijos.

Daugiau aiškumo dėl 40-ojo Europos čempionato FIBA vadovai ketina suteikti po finalinio etapo Lilyje.

alt

alt
Lzinios.ltReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama

Reklaminis skydelis