G. Krapikas: „Tai, ką rinktinė atliko iki šiol, jau nesiskaito“



Šiuos žodžius per pokalbį su „Lietuvos žiniomis“ apie Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės rezultatus Europos čempionato B grupėje treneris Gintaras Krapikas pabrėžė ne kartą.

Jo manymu, lietuviai neturi manyti, kad aštuntfinalyje bus lengviau, nes graikai užėmė ketvirtąją vietą grupėje. „Graikai žino, kas yra atkrintamosios varžybos. Ir puikiai suvokia, kad žaisti taip, kaip grupės turnyre, jau nebeturi teisės. Tikrasis Europos čempionatas prasidės nuo šeštadienio vakaro, todėl Lietuvos rinktinei klysti nebegalima“, – sakė šiuo metu Vokietijoje esantis buvęs Kauno „Žalgirio“ treneris.

Ketvirtadienį baigtos A ir B grupių varžybos Helsinkyje ir Tel Avive. Aštuonios šių grupių ekipos sužinojo, kokius konkurentus teks įveikti norint patekti į „EuroBasket 2017“ ketvirtfinalį. Jau šeštadienį aštuntfinalyje Slovėnija kovos su Ukraina, Vokietija grumsis su Prancūzija, Suomija žais su Italija, o 21.30 val. mūsų krašto gerbėjai sulaikę kvapą stebės Lietuvos ir Graikijos krepšininkų akistatą.

Po pirmo etapo su žemyno čempionatu atsisveikino Lenkija, Islandija, Izraelis ir Gruzija. Gruzinai pirmenybes pradėjo įveikdami lietuvius, tačiau paskui suklupo keturis kartus ir liko už borto. Po paskutinių rungtynių su italais (pergalė gruzinams būtų atvėrusi kelią į atkrintamąsias varžybas) Gruzijos rinktinės lyderis Zaza Pačulija paskelbė baigiantis karjerą rinktinėje.

„Manau, kad tai buvo atsisveikinimo turnyras, – sakė NBA klubo „Golden State Warriors“ 33 metų 211 cm ūgio vidurio puolėjas. – Praleidau puikius trylika metų, atstovaudamas savo valstybei. Pamenu gerus momentus su šia komanda. Dabar jaučiu didelį nusivylimą, mes galėjome patekti į atkrintamąsias varžybas. Kaip krepšinio kraštas mes išaugome, ir tuo galiu didžiuotis – kažką palieku jaunajai kartai“.



Pasigenda stabilumo

– Kaip apibūdintumėte Lietuvos rinktinės pasirodymą B grupės turnyre Tel Avive? – „Lietuvos žinios“ pasiteiravo šiuo metu Vokietijoje laiką leidžiančio ir Europos čempionato batalijas stebinčio Gintaro Krapiko.

– Svarbiausia, kad pradiniai tikslai įgyvendinti – grupėje užimta pirmoji vieta, nepaisant to, kad pirmas rungtynes lietuviai pralaimėjo Gruzijos rinktinei. Galbūt tą nesėkmę nulėmė oficialių rungtynių jaudulys, nežinojimas, kokios sportinės formos yra rinktinė. Svarbiausia, kad paskui buvo pasiektos keturios pergalės.

Galbūt grupės varžybose mūsų rinktinė dar nežaidė kokybiškiausio krepšinio, bet svarbiausia, kad nugalėtos keturios komandos, užimta pirma vieta ir aštuntfinalyje gauta sąlyginai silpniausia varžovė – ketvirta A grupėje likusi Graikija.

Pakalbėkime apie mūsų rinktinės žaidėjus.

– Buvo keli krepšininkai, kurie nudžiugino. Tik gaila, kad džiugino ne pastoviai, o per kai kurias rungtynes: buvo nuostabių Edgaro Ulanovo, Ado Juškevičiaus rungtynių. Pasigedau stabilesnio Mindaugo Kuzminsko žaidimo puolime. Džiugina Jono Valančiūno žaidimas. Vis dėlto jis yra labai svarbus komandai. Jei Jonas labai rezultatyvus ir po krepšiu aktyvus, atsiveria galimybės laisviau atakuoti mūsų žemesniems žaidėjams. J. Valančiūnas mūsų rinktinėje buvo stabiliausias. Ir, kas nepaprastai svarbu, jo žaidimo kreivė kyla.

Kad ir kaip banaliai skambėtų, tai, ką mūsų rinktinė atliko iki šiol, jau nesiskaito. Europos čempionatas prasideda nuo šeštadienio vakaro. Dabar vyks atkrintamosios varžybos ir suklysti jau nebebus galima.

 – Seniai rinktinėje nematėme Donato Motiejūno. Kaip, jūsų akimis, dabar jis atrodo?

– Pavardė ir lyga, kurioje nedaug žaidė, jį labai įpareigoja. Be abejo, treneriai ir tuo labiau aistruoliai iš jo labai daug laukė. Lūkesčių jis nepateisino čempionato pradžioje. Džiugu, kad per rungtynės su vokiečiais dėl pirmosios vietos grupėje jis kovojo agresyviai, aktyviai ir svarbiausia – rezultatyviai. Tikiuosi, jis įgauna tą pagreitį ir atkrintamosiose varžybose atskleis savo potencialą – bus didelis ramstis, ko iš jo visi ir laukia.

Matyti, kad Mariui Grigoniui per pasirengimo čempionatui laikotarpį dėl traumos pritrūko treniruočių ir Tel Avive iš pradžių nebuvo toks, kokio jo laukė. Mariaus trūko puolime. Paskui jis išdrąsėjo. M. Grigonis – vienas iš tų žaidėjų, kur gali agresyviai gintis.

Rinktinės debiutantas Artūras Gudaitis per rungtynes su vokiečiais nebuvo savas. Aikštelėje tikras žvėris buvo J. Valančiūnas, o Artūras suprato, kad to paties pakartoti nesugebės. Tai jį slėgė. O prieš tai jis puikiai pavadavo J. Valančiūną. Dėl ko galima apsigauti

Ar pastebėjote nerimą keliančių momentų mūsų rinktinės žaidime?

– Mūsų kelyje bus graikai, kurie tik paskutinių rungtynių dėka laimėdami prieš Lenkiją sugebėjo grupėje užimti ketvirtą vietą ir įšokti į atkrintamąsias varžybas. Dėl to galima labai greitai apsigauti.

Graikijos rinktinė yra labai patyrusi. Graikai puikiai suvokia, kad žaisti taip, kaip grupės turnyre, jau nebegalima. O potencialo graikai turi, jų pavardės – visiems žinomos, yra daug krepšininkų, rungtyniaujančių aukščiausiame lygyje – NBA ir Eurolygoje. Todėl mūsų rinktinė neturi manyti, kad aštuntfinalyje bus lengviau, nes graikai užėmė ketvirtąją vietą grupėje. Graikai žino, kas yra atkrintamosios varžybos. Norėtųsi, kad to psichologinio spaudimo, kuris būna neišvengiamas pasiekus atkrintamąsias varžybas, nepajustų mūsų rinktinės žaidėjai. Ypač debiutuojantys Europos čempionate ir tie, kurie senokai begynė rinktinės garbę.

Pavyzdžiui, rungtynės su Vokietija nebuvo sunkios, bet jei varžovas per du kėlinius pelno beveik 50 taškų, tai yra blogai. Tai nėra ta gynyba, kuri padėtų laimėti atkrintamąsias varžybas. Dar yra ką gerinti. Visi mato, kaip žaidžia J. Valančiūnas ir stengsis jį „išjungti“ iš žaidimo. Vadinasi, bus labai svarbus kitų žaidėjų indėlis. Yra daug dalykų, kuriuos mūsų treneriai turės išspręsti, kad rungtynės būtų pergalingos.



Slovėnų ir prancūzų problemos

Pakalbėkime apie A grupę. Be pralaimėjimo aštuntfinalį pasiekę slovėnai – staigmena?

– Slovėnai visuomet suburdavo pajėgią rinktinę ir čempionatų pradžiose žaisdavo gerai. Bus įdomu, kaip jie sugebės susikaupti ir įveikti atkrintamųjų varžybų jaudulį, kas jiems dažniausiai ir pakišdavo koją. Jie žaisdavo gražiai, turėdavo garsių krepšininkų, bet atėjus lemiamam etapui, kur reikia kovoti ne tik gražiai, bet „graužti“ parketą, bet kokia kaina apžaisti varžovą, to jiems nepavykdavo padaryti.

Suomijos rinktinė kaskart žengia į priekį. Vadinasi, puikiai veikia prieš kelis metus sukurta krepšinio sistema, pagal kurią dirba ne tik pagrindinė, bet ir kitos šalies rinktinės. Tai duoda vaisių. Šįkart suomiai grupės varžybas žaidė namie ir pelnytai pateko į aštuntfinalį. Bet Stambule bus kitaip, Suomijos rinktinė nebeturės dvylikos tūkstančių žiūrovų palaikymo. Įdomu, kaip ji sugebės žaisti su italais jau prie kitokios atmosferos.

Prancūzai nustebino iš blogosios pusės. Ši rinktinė taip pat turėjo praradimų, bet rinktinėje yra nemažai didelio meistriškumo krepšininkų. Tikėjausi, kad grupėje jie žais lengviau. Buvo matyti, kad Prancūzijos rinktinės krepšininkai nepatenkinti nei savo žaidimu, nei tuo, kaip komandai sekėsi, o tai atsispindėjo jų elgesyje. Prancūzų komandos viduje kažkas „nesusiklijavę“.

Suomiams savo sienos padėjo, o Izraelio rinktinei, kurios treneriui Erezui Edelshteinui, skelbiama, jau ieškoma pamaina – ne.

– Manau, vienas didžiausių mūsų grupės fiasko buvo toks prastas Izraelio rinktinės pasirodymas. Čempionatą jie pasitiko kitokiais tikslais ir nuotaikomis. Juk per pasirengimo pirmenybėms ciklą jie laimėjo net devynias draugiškas rungtynes. Šis čempionatas Izraelio rinktinei yra siaubingai nepasisekęs.

Ir turbūt reikia užjausti Gruzijos rinktinę, kuriai per plauką nepavyko pasiekti aštuntfinalio?

– Dar sykį pamatėme, koks tau būna čempionatas, kai nepasiseka gerai pasirengti ar laiku neįgyji sportinės formos. O varžybų metu taisyti sprangų jau nėra kada.

Ką dabar veikiate? Teko girdėti, kad jau esate beveik sutaręs su vienu klubu?

– Klubą randi tuomet, kai yra padėti parašai. Šiuo metu esu be komandos, Vokietijoje, ir stebiu čempionatą. Kiek supratau, naują sezoną teks pradėti be komandos.

– Gal per lietuvių ir vokiečių rungtynes Vokietijoje buvo koks pagyvėjimas?

– Ne. Nors, teisybę pasakius, tas rungtynes žiūrėjau per Vokietijos televiziją vokiškai komentuojant. Buvo smagu klausyti, kaip komentatoriai pagarbiai atsiliepė apie mūsų kraštą, žaidėjus, krepšinio sistemą. Po pergalės liaupsių buvo dar daugiau.



alt












Saulius Ramoška | Lietuvos žinios



Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama