Iš pelenų pakilę graikai išnaudojo Lietuvos rinktinės silpnąsias vietas

Lietuvos kelias Stambule – baigtas. Su pirmąja B grupės vieta iš Tel Avivo atkeliavusių lietuvių laukė itin kartus prizas už ją – nors ir stringantys, bet viena geriausių sudėčių pirmenybėse disponuojantys graikai.

Kostantino Misso auklėtiniai grupės varžybose buvo padrika ir individualių gebėjimų bei kovingumo traukiama komanda. Gynyboje graikai nesusitvarkė su varžovų lyderiais ir, atmetus triuškinamai (90:61) laimėtą susitikimą su Islandija, buvo viena daugiausiai taškų praleidžiančių ekipų pirmenybėse (vid. po 84,8).

Vis dėlto, vakarykštė akistata su Lietuva buvo visai kita istorija. Tris dienas pasiruošti aštuntfinaliui turėję graikai šį laiką išnaudojo labiau nei puikiai, o lietuvių analizės rezultatas geriausiai atsispindėjo žaidime.

Silpna sunkiojo krašto pozicija

Pirmiausia, graikai ėmėsi terorizuoti mūsiškius per vieną silpniausių – sunkiojo krašto puolėjo – poziciją. Bene geriausias Eurolygoje šios pozicijos krepšininkas Georgios Printezis vien per pirmąsias 4 minutes pelnė 8 taškus (beje, tai ir buvo visi puolėjo taškai rungtynėse), o tai buvo padaryta išnaudojant opią lietuvių problemą.

Starto penkete prieš G. Printezį stojo Donatas Motiejūnas. Nors puolėjas pasižymi nebloga komandine gynyba ir turi staigią reakciją, tačiau jam kyla itin daug sunkumų susidūrus su individualiai pajėgesniu krepšininku.

Būtent toks yra ir Pirėjo „Olympiacos“ žaidėjas, kuris rungtynių pradžioje nubaudė D-Mo tiek tritaškiu, tiek prasiveržimu, tiek ir išpuoliais greitame puolime, kai palikęs komandos draugams atsikovoti kamuolius, pats skuosdavo link varžovų krepšio.

Nors po nesėkmingos pradžios D. Motiejūnas prieš G. Printezį praktiškai nebežaidė, o jo globa ėmė rūpintis ilgiausiai komandoje (beveik 34 min.) žaidęs Jonas Mačiulis, graikai atrado ir daugiau kertinių lietuvių spragų.

Lietuvių achilo kulnas – netaiklūs tritaškiai

Gynyboje Graikijos komanda buvo susikoncentravusi ties pagrindine lietuvių stiprybe – žaidimu „du prieš du“ ir galimybėmis pelnyti taškus iš po krepšio.

Būtent todėl Mantui Kalniečiui bandant naudotis Jono Valančiūno sienele graikų gynėjas lįsdavo „per apačią“, taip suteikdamas puikią progą įžaidėjui atakuoti iš toli, tačiau apribodamas perdavimo „centrui“ kelius. Graikų taktika pasiteisino puikiai – M. Kalnietis realizavo tik 1 tritaškį iš 6.

Kita K. Misso auklėtinių rizika buvo siekiant apriboti lietuvių puolėjų prasiveržimus į baudos aikštelę. Dėl to graikai čempionate nežibėjusiam J. Mačiuliui suteikė daugybę erdvės prie tritaškio, o prie Mindaugo Kuzminsko taip pat nebūdavo prilipę ir leisdavo šiam pagalvoti apie metimą iš toli.

Kaip ir M. Kalniečio atveju – ši rizika Graikijai pasiteisino. J. Mačiulis pratęsė savo vargus pirmenybėse ir pataikė vos 1 iš 5, o M. Kuzminskas prametė pirmus tris savo metimus, ir tik trečiajame kėlinyje pralaužęs ledus rungtynes baigė su 2/6 pataikymu.

Išnaudotas pajėgių gynėjų trūkumas

Antroje rungtynių dalyje tiesiog žibėjo vienas geriausių Europoje „du prieš du“ žaidimo meistrų – Kostas Sloukas.

Pirmoje rungtynių dalyje žibėjus G. Printeziui ir Nickui Calathesui (12 taškų), Stambulo „Fenerbahce“ įžaidėjas buvo šešėlyje (5 taškai), bet trečiajame kėlinyje perėmė rungtynių kontrolę į savo rankas.

Graikų taktika buvo visiškai akivaizdi – atakuoti J. Valančiūną „du prieš du“ situacijose. „Centras“ nėra itin paslankus gynyboje, tad Dainius Adomaitis nerizikuoja liepdamas jam kilti iki tritaškio mėginant uždaryti varžovų gynėją, tad tokioje gynyboje praktiškai viskas priklauso nuo lietuvių gynėjų.

Vis dėlto, čia ir pasirodė dar viena didelė spraga. Visą čempionatą lietuvių kartota koncentracijos problema išryškėjo, kai leista K. Sloukui veržtis į jo mėgstamą kairę pusę, Nikos Pappui – į dešinę.

Varžovų gynėjus bene sėkmingiausiai gaudė Marius Grigonis, tačiau jam itin pakenkė ne pačiose būtiniausiose situacijose susirinktos pražangos. Jau trečiojo kėlinio viduryje 4-ąją nuobaudą gavęs Berlyno ALBA krepšininkas turėjo būti itin atsargus bei pataupyti save, kadangi tinkamos pamainos gynėjas neturėjo.

Adas Juškevičius sužaidė prasčiausias savo rungtynes pirmenybėse. Prametęs visus tris metimus, Panevėžio „Lietkabelio“ naujokas mačą baigė be taškų, o jam esant aikštėje per 20 minučių graikai pelnė net 19 taškų daugiau. Būtent Ado gynyba prieš K. Slouką ir buvo kertinis lūžis trečiajame ketvirtyje.

Savo progą gavo ir Martynas Gecevičius, tačiau jo įėjimas į aikštelę buvo itin nesėkmingas. Gynėjas prametė tritaškį, gynyboje paleido du taškus su pražanga pelniusį N. Pappą, o jam esant aikštėje varžovai vos per 3 minutes spėjo įgyti 5 taškų persvarą.

Šioje situacijoje būtų itin pravertęs Lukas Lekavičius. Prieš pat čempionatą traumą patyręs įžaidėjas bene geriausiai iš visų lietuvių lenda iš už aukštaūgio užtvarų ir gali būti itin kibus, sutrukdydamas tokiems protingiems krepšininkams kaip K. Sloukas gauti pernelyg daug erdvės.

Be to, L. Lekavičius galėjo suteikti ir daugiau poilsio M. Kalniečiui, kuris savo laisvų metimų galėjo nesumesti ir dėl nuovargio antroje pusėje, kai gynyboje tenka gainiotis N. Calathesą, o puolime visa žaidimo našta taip pat gula ant jo pečių.

Vis dėlto, Luko rinktinėje šiemet nebuvo, o graikai pasinaudojo tiek šia, tiek ir kitomis Lietuvos rinktinės spragomis.