Reklaminis skydelis

R. Kurtinaitis brenda į tą pačią upę: ar šįsyk pavyks susitvarkyti su sunkiai pažabojama „Chimki“ žvaigžde?Praėjusią savaitę Lietuvos ir Rusijos krepšinio padanges supurtė kiek netikėta žinia – dar rudenį prieš Maskvos srities „Chimki“ ekipą teismuose bylinėjęsis Rimas Kurtinaitis grįžta prie šios ekipos, kurią praeityje treniravo penkerius metus, vairo.2012 ir 2015 m. Europos taurę su Pamaskvio klubu laimėjęs 58-erių specialistas ilgą laiką Rusijoje buvo vertinamas itin gerai, tačiau savo posto neteko po nesėkmingo periodo antroje 2015-2016 m. sezono pusėje.

„Chimki“ tuomet Eurolygos „Top 16“ etapo pradžioje net 111:80 sutriuškino pirmuosius žingsnius prie ekipos vairo žengusį Šarūną Jasikevičių ir Kauno „Žalgirį“, tačiau netrukus patyrė keturis pralaimėjimus per penkerias rungtynes, dusyk netikėtai suklupo ir VTB Vieningoje lygoje (prieš Saratovo „Avtodor“ ir Žemutinio Naugardo „Nizhny Novgorod“), o „Chimki“ generalinio direktoriaus Pavelo Astachovo kantrybė išseko – jis nutarė R. Kurtinaitį pakeisti Duško Ivanovičiumi.Vis dėlto „geltonai mėlynų“ klubo simboliu tapusio Kurčio atleidimas sutapo su dar vienu faktoriumi – būtent prieš lemtingąjį sezoną į gimtinę sugrįžo trejus metus NBA lygoje praleidęs, tačiau pagarbos ir taip norimo žvaigždės statuso joje neužsitarnavęs Aleksejus Švedas.Rusijos rinktinės gynėjas, kuris iš viso pajėgiausioje pasaulio lygoje sužaidė 182 rungtynes ir per susitikimą rinko po 7,4 taško, dar nuo laikų, kuomet atstovavo Maskvos CSKA klubui, pasižymėjo aikštingu charakteriu – kamuolį savo rankose laikyti mėgstantis rusas siekė lyderio statuso tiek Rusijoje, tiek keturiose savo atstovautose komandose JAV.

Tad kai 2015-ųjų vasarą A. Švedas sulaukė dosnaus „Chimki“ pasiūlymo, ne mažiau svarbus už tuos jam pažadėtus maždaug 10 mln. JAV dolerių per tris sezonus tapo būsimas vaidmuo – antrosios pagal pajėgumą Rusijos komandos vadovai tuomet 26-erių, o dabar 30-ties, metų gynėjui pažadėjo visišką komandos žaidimo kontrolę.

Ir panašu, kad duodant šį pažadą jie neklausė R. Kurtinaičio – žmogaus, ilgiau nei ketverius metus sėkmingai stačiusio „Chimki“ žaidimą į vietas – pritarimo.

Sėkmingai „statyti“ ekipos žaidimą jam sekėsi ir pačioje sezono pradžioje – pamažu į komandą, kurioje buvo ir kitas išreikštas lyderis – Tyrese‘as Rice‘as, įsiliejęs A. Švedas per pirmuosius septynis Eurolygos mačus atakavo po 10 kartų per susitikimą, rinko po 12,8 taško ir žaisdamas vos po kiek daugiau nei 22 min. pernelyg neišsiskyrė pajėgiausio Europos turnyro kontekste.

Situacija pamažu ėmė keistis reguliariojo sezono pabaigoje, kai R. Kurtinaičiui nebesutramdant savo lyderio ego A. Švedas aikštėje ėmė tiesiog siausti – per ateinančias 13 rungtynių rusas krepšį atakavo jau po 14,7 karto, nors tą darė ne pačiu aukščiausiu 43,4 proc. tikslumu. Gerokai išaugo ir jo žaidybinis laikas – A. Švedas žaidė beveik po 30 min., o tam buvo ir užkulisiuose sklandžiusi priežastis – „Chimki“ žvaigždė sezono pradžioje esą skundėsi R. Kurtinaičiu ekipos vadovams, kurie siekdami išpildyti brangiausio komandos krepšininko norus turėjo pokalbių ir su pačiu strategu.Tiesa, Kurtis dar anksčiau buvo parodęs, kad su spaudimu taikstytis lengvai neketina – dar sezono pradžioje, spalį, specialistas iš Lietuvos paviešino A. Švedo agento spaudimą po rungtynių su CSKA, kuriose klaikiai atakavęs rusas gavo žaisti vos 16 min.

„Jei Švedo agentas mano, kad jo žaidėjas rungtyniauja per mažai, tegu pats ateina ir žaidžia už jį. Nuo kada agentai sprendžia, kas turi žaisti daugiau, o kas – mažiau? Gal tas agentas vietoje manęs nori pastatyti kitą trenerį, su kuriuo Švedas taps geresniu žaidėju?“ – Rusijos žiniasklaidai pasipiktinimo prieš daugiau nei trejus metus neslėpė R. Kurtinaitis.

Vis dėlto atvirai prakalbęs lietuvis nesugebėjo sustabdyti įsibėgėjusio traukinio – ne tik agento, bet ir ekipos vadovybės užstojamas A. Švedas galiausiai pasiekė savo – ėmė rungtyniauti gerokai ilgiau, o kovo pradžioje sulaukė ir naujo komandos trenerio – atleistą R. Kurtinaitį pakeitė juodkalnietis Duško Ivanovičius.

Vadovaujamas jo bei atsikratęs pagrindinio konkurento dėl komandos lyderio vaidmens – T. Rice‘o, A. Švedas kitame sezone, „Chimki“ rungtyniaujant Europos taurėje, tapo sunkiai sustabdoma ir savo ekipos rungtynių likimą sprendžiančia žvaigžde – per susitikimą jis žaidė po 31,4 min., pelnė po 22,1 taško ir išmesdavo net po 16,6 metimo.

Dar svaresnę komandos kontrolę gynėjas įgijo pernai, kai prie komandos vairo stojo daug laisvės jam suteikęs G. Bartzokas – po daugiau nei 32 min. Eurolygoje žaidęs A. Švedas rinko po 21,8 taško ir visiškai nesikuklino atakuodamas krepšį – jo metimų vidurkis išaugo net iki 17,3. Šiemet jo rodikliai iki traumos, patirtos „Žalgirio“ arenoje lapkritį, buvo dar aukštesni – per daugiau nei 33 min. pelnyta po 25,3 taško, krepšį atakuojant vid. 17,8 karto.Akivaizdu, kad R. Kurtinaičiui tokie akis badantys skaičiai ir vieno žaidėjo lyderystė nepatiks – lietuvis dar 2016-aisiais, palikęs „Chimki“, Lietuvos žiniasklaidai pasakojo apie sunkumus bandant pažaboti A. Švedo norą nuolatos atakuoti krepšį ir žaisti vienam.

„Aleksejus nuo pat sezono pradžios žaidė NBA krepšinį, kuriame komandos draugai nėra labai svarbūs. Jam rūpėjo tik asmeninė statistika, o dėl to turėjome ir keletą darbinių konfliktų, – pasakojo R. Kurtinaitis. – Puolime jis yra didžiulis talentas – gerai realizuoja nestandartinius sprendimus, tačiau nenorėjau, kad jis žaistų vienas. Manau, kad man buvo pavykę tą padaryti.“

Įdomu tai, kad iškart po sutarties pasirašymo R. Kurtinaitis dviprasmiškai užsiminė ir apie A. Švedo užklasinę veiklą – papasakojęs jam, kokias taisykles taiko komandos viduje, lietuvis lyg tarp kitko paminėjo plačiai nuskambėjusią frazę.

„Pasakiau jam, kad daug ir sunkiai treniruojamės, tad neturime laiko vaikščioti po restoranus. Švedas teigė, kad tai jį tenkina“, – tuomet sakė R. Kurtinaitis.

Vis tik sezono metu į viešumą išlindo ne tik trenerio ir žaidėjo nesutarimai dėl žaidybinio laiko ir krepšininko vaidmens, bet ir pastarojo naktiniai nuotykiai. R. Kurtinaitis dar sezono metu nuogąstavo dėl savo ekipos lyderio veiklos už aikštės ribų.

„Mane neramina Švedo dalyvavimas naktiniame gyvenime, – sakė R. Kurtinaitis. – Sudarydami sutartį sutarėme, kad jis nesilankys naktiniuose klubuose ir kitose panašiose įstaigose, tačiau mane pasiekė kalbos, kad jis buvo pastebėtas viename iš Maskvos barų.

Gavau nuotraukas, kuriose matyti ne tik jis, bet ir dar keli žaidėjai – jie šventė Jegoro Vialcevo gimtadienį ir Zorano Dragičiaus vaiko gimimą. Nedarau iš to tragedijos, bet jie turi suprasti, kad gaudami didelius pinigus turi prisiimti ir atsakomybę. Jei būtų pažeista drausmė, esame numatę ir bausmes – žaidėjai dieną prieš rungtynes lovose turi būti vėliausiai 23 valandą“, – dar treniruodamas „Chimki“ klubą nerimavo R. Kurtinaitis.

Po beveik trejų metų sugrįžęs į Chimkus ir radęs neatpažįstamai pasikeitusią, tačiau tą patį lyderį – A. Švedą – išlaikiusią komandą R. Kurtinaitis mėgina vėl iš naujo įvedinėti savąją tvarką. Kol kas ryškiausiai komandos žvaigždei jos laikytis netenka – daugiau nei du mėnesius po piršto lūžio sveikstantis A. Švedas vis dar neišbėgo į aikštę vadovaujamas naujojo-senojo komandos trenerio.

Vis dėlto šis metas nenumaldomai artėja – „Chimki“ tikėjosi, kad jų lyderis ant parketo žengs dar sausio viduryje, o dabar planuojama, kad tai turėtų nutikti kitą savaitę, prieš pat savaitės pertrauką Eurolygoje.

Ar kartą jau nepasisekę R. Kurtinaičio bandymai sutramdyti ryškiausią Rusijos krepšinio asmenybę šįsyk bus sėkmingesni?


Marius Milašius | Alfa.ltReklamaReklama

Reklaminis skydelis

Reklama

Ieškome darbuotojų

Reklama